Poznaj sprężyny lepiej

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy odnotowaliście fakt, że sprężyny są wszędzie? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, żeby wskazać”wyliczyć co najmniej kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Przykładem może być choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest maleńka, lecz niezwykle ważna.

A sofa? Naturalnie, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny wbijające się w kręgosłup przy najmniejszej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtego okresu znacznie i dzisiejsze sofy i materace sprężynowe są komfortowe i trwałe i nie nie musimy się bać, że dostaniemy w plecy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można znaleźć w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę z łatwością, gołym okiem dostrzeżemy co najmniej parę sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Jest kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – to znaczy te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Możemy wyróżnić też sprężyny skrętowe. Takiego rodzaju sprężyny wykorzystuje się choćby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w piwnicy co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Można z tego także zrobić świetną zabawę dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Właściwie w każdym kiosku możemy znaleźć niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest wspaniała – możemy kazać jej „schodzić” ze stopni, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to trochę wyolbrzymione, ale spójrzcie tylko dokoła.www.logintrade.pl/e-procurement e-procurementŻabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.