Profesja radcy prawnego

Prawo to dziedzina niezwykle ważna w każdym państwie. Jednocześnie jednak dla większości „zwykłych” obywateli kwestie wiążące się z tą dziedziną są zbyt skomplikowane. Poza tym nie ma takiej osoby, która by umiała wszystkie prawa na pamięć, bowiem jest to niemożliwe. Podstawową cechą odróżniającą prawników od zwykłych obywateli jest zdolność do posługiwania się przepisami prawnymi oraz ich właściwej interpretacji.

W wielkim gąszczu rozmaitych praw we wszystkich aspektach sporą zdolnością jest już odszukanie odpowiedniego do sytuacji zapisu w prawie. Z tego powodu tak ważne i przydatne są kierunki prawnicze na uczelniach wyższych. Mają one za zadanie wykształcić specjalistów w dziedzinie prawa w każdym jego ujęciu – prawo chemiczne. Z najlepszych uczelni pochodzą radcowie prawni, adwokaci czy notariusze, spełniający swoje obowiązki na najwyższym poziomie. Jeżeli chodzi o radcę prawnego, jego zakres obowiązków jest dość specyficzny.

Prawo

Autor: controlarms
Źródło: www.flickr.com

Radca prawny i jego obowiązki
Specjalistą takim może stać się osoba, która przede wszystkim ukończyła wyższe studia na kierunku prawniczym. Jest to podstawowy warunek do starania się o zgodę na pracę w zawodzie o charakterze związanym z prawem. W późniejszym czasie konieczne jest zaliczenie odpowiedniego egzaminu na radcę prawnego. Należy również zrealizować praktykę w określonym wymiarze, by zdobyć potrzebne doświadczenie. Główną usługą oferowaną przez tych specjalistów jest dawanie porad prawnych. Porad o tym charakterze udziela się w sumie w każdej sprawie, która ma w sobie jakąś zawiłość prawną. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę „radcowie prawni we Wrocławiu” uzyskuje się informacje w kwestii lokalizacji kancelarii specjalistów w tym mieście i zakresu usług przez nie wykonywanych.

prawo

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Radca a adwokat
Wielu ludzi zestawia profesję radcy prawnego z profesją adwokata. Zasięgi ich powinności istotnie w dość dużym zakresie się pokrywają, lecz nie do końca.

Szukasz następnego materiału na opisywany tutaj problem? Jeżeli tak, to ten wyczerpujący tekst z całą pewnością również uznasz za interesujący.

Jeszcze kilka lat wcześniej na przykład wykwalifikowany radca prawny nie mógł zajmować się sprawami o charakterze rodzinnym, takimi jak przykładowo spadki czy rozwody, obecnie jednak wchodzi to w zakres jego powinności. Głowna różnica pomiędzy profesją radcy a pracą adwokata opiera się na tym, że adwokat broni swojego klienta na sali sądowej w sprawach karnych, do czego radca nie jest uprawniony.