Instruktaże BHP – jak wyselekcjonować kompetentną jednostkę ?

Jedną z istotniejszych formalności w procesie zatrudniania nowego pracobiorcy jest szkolenie BHP. Jest ono jak powszechnie wiadomo obowiązkowe i – bądźmy szczerzy – przez pracowników traktowane w większości przypadków jako rzecz zbędna. Wyjątkowo po macoszemu traktowane są te obowiązki przez pracowników biurowych, którzy pozornie czują się bezpieczni. Bo w końcu co może niedobrego stać się w biurze?

Skaleczymy się papierem do drukarki? Może nam się to wydać marnowaniem czasu, ale jak

szkolenie

Autor: NASA Goddard Space Flight Center
Źródło: http://www.flickr.com

mówią – lepiej dmuchać na zimne. Z punktu widzenia kadry kierowniczej następuje dylemat jak podobny instruktaż wykonać? Czy własnymi siłami dzięki wiedzy zakładowego BHP-owca czy też zdać się na jednostki zewnętrzne mające w ofercie szkolenia BHP. Stolica jest tu dobrym przykładem, ponieważ jest miastem dużym, gdzie siedziby swoje ma dużo biznesów, poczynając od niedużych aż po międzynarodowe korporacje.

Oczywiście dobór metody szkolenia zależy również od kierunku działalności przedsiębiorstwa, bywa iż firma funkcjonuje w branży w której obowiązujące przepisy BHP są dość specyficzne, bądź też rozmiar firmy (np. korporacje) nie pozwala na zastosowanie wyłącznie własnych sił w tym względzie. Oprócz tego proponowane przez specjalistyczne firmy szkolenia BHP eliminują przymus bieżącego monitorowania zmian w przepisach. W profesjonalnej firmie szkoleniowej wykładowcy nauczają najświeższych rozporządzeń z frapującego nas zagadnienia (więcej pomocnych wskazówek).

bhp

Autor: STILL
Źródło: TILL
Dodatkowym atutem wynajęcia firmy zewnętrznej jest to, iż zazwyczaj proponują one nie jedynie szkolenia (szkolenia iso) BHP w Warszawie ale też całościową obsługę, poczynając od oceny ryzyka BHP poszczególnych stanowisk pracy aż do szkoleń a także kontrolę. Trzeba jednak porządnie zastanowić się po napisaniu w Google hasła szkolenia BHP Warszawa nad doborem, ponieważ sporo jednostek proponujących tego rodzaju instruktaże niestety ukrywa niektóre z kosztów. Przed doborem konieczne jest dokładne sprawdzenie umowy, by potem nie zostać nie mile zaskoczonym, że rachunek wzrośnie na końcu kilkukrotnie. Jest to istotne, zwłaszcza że zakłady pracy są zobowiązane do cyklicznego przeprowadzania takich instruktaży, a więc dobór musi być przemyślany.
Źródło: www.gemmar.com.pl