Reemigracja z zagranicy a związane z tym formalności podatkowe

Dziś duża ilość osób wybiera pracę za granicą. Wszystkie osoby pracujące na terytorium Unii Europejskiej muszą opłacać podatek dochodowy jednakowo jak to wygląda w naszym kraju. Nie wszyscy jednakże rodacy po powrocie z zagranicy starają się o należny się im zwrot podatku z zagranicy w przypadku ewentualnej nadpłaty. Nierzadko wypływa to z przyczyny z nieznajomości prawa fiskalnego. A według ustawy o zwrot nadpłaty można się ubiegać również po przyjeździe do swego kraju. W dodatku mamy na to cztery lata.

pracownik IT podczas pracy

Autor: Alper Çuğun
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna takową szansę mają również rodacy reemigrujący z Irlandii. W jaki sposób możemy z tegoż przepisu skorzystać? Starania o zwrot podatku z Irlandii powinno się począć od podania do Revenue o wypisanie zaświadczenia P21 – Balancing Statement, czyli rozliczenia fiskalnego za uprzedni rok (czytaj na stronie . Ubiegając się o zwrot nadpłaty za w bieżącym roku podatkowym trzeba wypełnić kwestionariusz podatkowy P pięćdziesiąt który da się pobrać ze strony www Revenue.

Poświadczeniami które powinniśmy nadto posiadać są P45 jak też P60 ewentualnie tak zwanymi Statement of Earnings od każdego z pracodawców. Jeśli ich nie mamy winniśmy się przedstawić payslipy zawierające szczegółowe dane pracodawców. W kwestionariuszu P 50 tymczasem wpisujemy własny numer rachunku gdy mamy konto w irlandzkim banku. Jeżeli takowego konta nie mamy, wpisujemy nasz polski adres pod który będzie przekazany blankiet czekowy możliwy do wypłacenia w polskim banku. Wysokość ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku jest uzależniona w zasadzie od sytuacji indywidualnej i od przysługujących się starającemu zwolnień podatkowych.

Wysokość pobranych zaliczek z tytułu podatku widoczna jest w kwestionariuszu P 45 jaki każdy z pracowników odbiera na zakończenie kontraktu (poradnik). Interesująca nas wartość jest pokazana na tym formularzu w pozycji „tax deducted”. Jest na rynku usługowym nie mało firm trudniących się pomocą wracającym z zagranicy Polakom w odzyskaniu wspomnianej sumy. Jeżeli nie mamy dość czasu czy zapału ażeby zająć się tą kwestią osobiście, można wtenczas polecić odzyskanie zwrotu podatku z zagranicy jednej z takich firm.

Zainteresował Cię ten tekst? Zajrzyj zatem do kolejnego artykułu i czytaj komornik na mokotowie tak długo, jak zechcesz o interesujących Cię sprawach.

Podczas wyboru akuratnej firmy należy sugerować się ilością jej uprzednich interesantów oraz ich rekomendacjami dodatkowo skontrolować daną firmę usługową w miejscowej Izbie Rozrachunkowej.