Jakim sposobem ochronić przedsiębiorstwo przed ryzykiem walutowym

Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni odbiorcy. Na czym polegają różnice w owych pojęciach?

Faktoring to usługa mało jeszcze powszechna w Polsce, acz coraz bardziej doceniana przez właścicieli firm.To przede wszystkim forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej, dlatego sposób działania jest jak najbardziej oczywisty.

w firmie

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Co najważniejsze, oferuje firmom środki niezbędne do ich funkcjonowania. możemy już dziś powiedzieć, że faktoring rewelacyjnie się sprawdza i w czasach gdy firma miewa się bardzo dobrze, kiedy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który ma zapewnić szybkie wsparcie dynamicznego wzrostu firmy – jak i w sytuacjach gdy firmom powodzi się nieco gorzej. Wielką zaletą jest, iż faktoring to z założenia usługa adresowana do konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, w związku z powyższym szybciej można odpowiadać na problem. Podczas gdy masa instytucji finansowych zaczyna reagować dosyć niespokojnie, firma faktoringowa z powodu, iż bazuje w swoim finansowaniu na należnościach, może pozwolić sobie na większą elastyczność w działaniu, większą „dozę wsparcia” dla firmy, szczególnie w kłopotliwych sytuacjach. Klienci korzystający z faktoringu po prostu o wiele łatwiej radzą sobie z zawirowaniami na rynku.

wykres walutowy

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Forfaiting natomiast to zakup wierzytelności o średnich i długich terminach wymagalności.

Czy odczuwasz ochotę na nowe tak samo ciekawe artykuły? Jeżeli tak, to pragniemy Cię poinformować – kliknij, zobacz, sprawdź (http://www.liberty.olawa.pl/wyposazenie-magazynu-tych-produktow-nie-moze-zabraknac-w-magazynie/) tu o wiele więcej.

Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do uiszczenia uzgodnionej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring jest środkiem finansowania zarówno dostawców na rynek krajowy, jak i eksporterów.

Oba rodzaje transakcji handlowych służą jednemu – zabezpieczeniu się przed ryzykiem walutowym i poprawieniu sytuacji finansowej. A to kwestia najbardziej istotna, albowiem firmowe konto oszczędnościowe służy zabezpieczaniu na wypadek konieczności skorzystania z którejś z omawianych operacji.