Bez czego nie możemy obejść się w dzisiejszej firmie?

W każdej rozwijającej się firmie,prędzej czy później występuje problem z wciąż przybywającymi środkami trwałymi. Nabywamy następne artykuły biurowe np. szafki czy fotele dla naszych pracowników i ni stąd ni zowąd zdajemy sobie sprawę, że przedmioty wyposażenia– stare i nowe piętrzą się w nieskończoność a my nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, co powinniśmy z nimi zrobić.

Ewidencja środków trwałych w świetle przepisów-jak traktują o tym przepisy polskiego prawa?

teczka z dokumentami

Przepisy które dotyczą sprzętów wchodzących w skład nakładają na przedsiębiorcach obowiązek stworzenia listy sprzętów należących do majątku przedsiębiorstwa. W spisie powinniśmy wskazać dane takie jak numer porządkowy, datę nabycia, nazwę sprzętu lub wartości niematerialnej i prawnej oraz wartość ulepszenia powiększającą wartość początkową. powinniśmy wziąć pod uwagę to, że w sytuacji nie posiadania listy rzeczy trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych odpisy amortyzacji nie będą stanowiły kosztów uzyskiwania przychodu.

Program do ewidencji środków trwałych – jaki wybrać?

Dobór najlepszego programu do prowadzenia listy środków trwałych nie jest łatwe. Jednakże nie jest możliwe prowadząc średnią lub dużą firmę nie przywiązywać wagi, że znajdują się w niej środki trwałe (czym katologować?), zaś program umożliwi ewidencjonowanie, aktualizowanie, inwentaryzację a także ich likwidację (sprawdź – środki trwałe program). Przez co każdy środek trwały będzie dokładnie spisany, ponumerowany a w momencie jego zniszczenia umorzony.

Modernistyczna ewidencja sprzętów wygląda tak, że naklejamy na każdym przedmiocie numeru kodu kreskowego, po jego wprowadzeniu do komputerasprzęt uzyskuje swój indywidualny numer. Bez takich nowoczesnych programów zwykłe przygotowanie listy środków trwałych przemieniło by się wielogodzinną żmudną pracę, która przy każdorazowej likwidacji środka trwałego musiałaby być po raz kolejny powtarzana.

Ewidencja środków trwałych jaką umożliwiają programy komputerowe jest już normą w modernistycznej firmie. umożliwia to nie tylko uniknąć błędów, ale i oszczędza czas, który dla każdego prowadzącego swój biznes jest na wagę złota. Warto zatem wyposażyć firmę w program (zobacz programy pit 2020) aby móc skoncentrować się na innych istotniejszych elementach rozwoju przedsiębiorstwa.