Badania rynku tanie i skuteczne jak nigdy dotąd

Dzisiejszy konkurencyjny rynek powoduje, że w dłuższej perspektywie czasu utrzymają się na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Polecanym sposobem na poznanie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej wykonywanych trzeba wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, wyników szkoleń, użyteczności serwisów internetowych.

Ankiety przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najbardziej polecanych narzędzi przydatnych do poznania opinii klientów jest ankieta. Jest ona znanym od lat narzędziem, które polega na tym że badany otrzymuje do uzupełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub zamkniętymi. Wyróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety on-line .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do internetu coraz większą popularność zyskują instrumenty, które umożliwiają zbieranie informacji online. Takie podejście do tematu niesie za sobą wiele plusów niedostępnych w tradycyjnych metodach badania opinii.

Nowoczesne badania opinii

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, niższe koszty. Maleje się liczba wydatków dotyczących obsługi badanych ankietowanych. W tym samym momencie maleje czas niezbędny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu mamy bieżący dostęp do aktualnych wyników, które ciągle napływają do systemu. Polepsza się jakość ankiet oraz wzrasta ich ilość.

Dzieje się tak ponieważ ankietowani uzupełniają je z wykorzystaniem internetu w dogodnym dla siebie miejscu, gdy sami posiadają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zagadnie je ankieter. Ułatwia to wykonanie badań na tematy uznawane przez badanych za osobiste. Na potrzeby przeprowadzania ankiet wykorzystuje się też w coraz większym stopniu telefonów komórkowych.

Ankiety inwentaryzacja online to również znaczne uproszczenie pracy przy analizie zgromadzonych wyników. System pozwala na szybkie generowanie raportów, które można analizować za pomocą wielu instrumentów np. tabel. Dzięki temu prościej zauważyć, skomplikowane często, związki pomiędzy poszczególnymi zmiennymi.