Jak sobie radzić z jąkaniem?

Jąkanie to choroba, z którą w naszym kraju zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć powinno się zwrócić uwagę na stosowną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzina i znajomi muszą dowiedzieć się jakie są przyczyny jąkania, jak wygląda terapia i gdzie można znaleźć pomoc.

PrzyczynyJednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Usiłuje ono w tym wypadku wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż fizycznie jest w stanie. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być również problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach zewnętrznych jak sytuacje silnie stresujące w okresie wczesnego dorastania (np. bolesna szczepionka) czy szkodliwe reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

Pamiętaj o tym, że nasz serwis www (http://psmtechnik.pl/pylony-i-tablice,9,pl) ma wyłącznie użyteczne informacje, które z pewnością Ci się mogą przydać. Sprawdź nas oraz upewnij się, że warto jest na niego wejść.

PomocJeżeli zauważymy u dziecka trudności z wysławianiem, szczególnie, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, należy poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem bez wątpienia będzie wartościowym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w danym przypadku, a co ważniejsze przedstawi metody leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje bardzo dobre efekty.

TerapiaPowstało kilka technik terapii jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne obejmują takie działania jak praca nad identyfikacją i likwidacją przyczyn lęku, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest lekko dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu przebiegu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie ze strony najbliższych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć pokłady cierpliwości dla kogoś z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy odwiedź stronę

Źródło: Szerszeńska