Marketing automation – skuteczny sposób na wzrost sprzedaży przedsiębiorstwa.

Trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić firmę istniejącą w oderwaniu od świata internetu. Nawet jeśli dane przedsiębiorstwo działa w jednej z tradycyjnych branż, to tak czy inaczej musi również zaistnieć online, gdyż tam są jego klienci. Jednak samo bycie w sieci niewiele znaczy. Bardzo ważne jest posiadanie wiedzy oraz instrumentów pozwalających na uzyskiwanie benefitów z tego istnienia. Instrumenty te przynosi nam tak zwana automatyzacja marketingu.

Automatyzacja marketingu

Źródło: sxc.hu/photo/1377963

Automatyzacja marketingu (z angielskiego marketing automation) polega na przeprowadzaniu badań marketingowych przy wykorzystaniu specjalistycznych programów. Ich głównym targetem jest wzrost sprzedaży. Jednak nie jest to narzędzie działające jak znane od dawna systemy sprzedaży. Aby osiągnąć wzrost sprzedaży automatyzacja marketingu jest skierowana na m.in. monitoring i analizę userów korzystających z firmowej strony www, segmentację konsumentów pod względem ich cech np.

Przypinam tu mój odnośnik (https://www.it-solve.pl/software-house-krakow/) do nowej witryny. Sądzę, że zapragniesz przejrzeć świeże posty, jeżeli zainteresowały Cię te pokazane na tej stronie.

wieku, zainteresowań, miejsca zamieszkania.

Praca na nowoczesnym oprogramowaniu

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na szybkie zebranie danych oraz ich analizę. Dzięki temu możliwe jest maksymalne ukierunkowanie marketingu na daną grupę docelową. Dobre efekty notuje się w przypadku badania baz danych mailowych i późniejszych akcjach mailingowych. Efekty są o wiele szybsze i o wiele lepsze niż w przypadku akcji marketingowych prowadzony „na ślepo”. Automatyzacja to doskonały sposób na oszczędność czasu i pieniędzy, które można przeznaczyć na inne działania.

Kolejnym dużym plusem programów z dziedziny marketing automation jest ich łatwa integrowalność z innymi systemami istniejącymi w firmie. Mowa tu głównie, w dużej mierze o systemach zarządzania relacjami z klientami, takich jak np crm online czy ERP.