W jakich kwestiach powinien nam pomóc prawnik w RFN?

Członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej oraz bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami to główne przyczyny dużego zainteresowania Polaków niemieckim rynkiem pracy. Zwiększa się również liczba polskich inwestycji na terenie Niemiec. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi prawników specjalizujących się w prawie pracy. Coraz więcej kancelarii adwokackich specjalizuje się w tym właśnie zakresie. Są to zarówno adwokaci działający na terenie Niemiec jak i kancelarie posiadające siedziby na terenie Polski. Adwokaci udzielają takich usług zarówno na rzecz pracodawców jak również na rzecz pracowników.

obsługa prawna w Niemczech

Niestety jak wykazują europejskie badania,10 – 20 proc. ogólnej liczby niemieckich imigrantów spotykają niepowodzenia na niemieckim rynku pracy. W Niemczech jest bardzo wielu bezdomnych imigrantów bez zatrudnienia. Częstokroć te osoby wpadają w pułapkę uzależnień. Niebezpieczeństwo stanowi ciągle jeszcze panujący w Polsce mit, że w Niemczech czeka na nas idealna, świetnie płatna praca (kancelaria Balduin Pfnuer) co kusi zwłaszcza osoby zamieszkujące polską prowincję, które niewielkie mają perspektywy na znalezienie dobrej pracy w swej ojczyźnie. W dodatku mit ten szerzy się niczym choroba zakaźna! Starczy tylko że ktoś ze wsi nachwali się jak to wspaniale żyje mu się w tym niemieckim „raju”, a już pociąga za sobą pół miejscowości. Niestety, zwłaszcza jeśli ktoś jedzie „w ciemno”, często bywa niemile zaskoczony. Okazuje się bowiem, że o pracę za naszą zachodnią granicą wcale nie tak łatwo.

Nic więc dziwnego że adwokaci w Niemczech mają pełne ręce roboty. Główne zagadnienia jakimi się oni absorbują są: odzyskiwanie zaległych należnych honorariów za wykonaną pracę, ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy, sporządzanie i analiza (zobacz co to jest własność intelektualna) umowy o pracę, również umów dla spółek, doradztwo prawne dla pracodawców, przygotowanie wypowiedzeń, obrona w postępowaniach tyczących się tak zwanej „pracy na czarno”, i wiele, wiele innych. By jednak ustrzec się potrzeby usług adwokata w Niemczech, sugeruję się porządnie do tej ważnej decyzji o wyjeździe przygotować. Najważniejsze nie jechać „w ciemno” lecz do konkretnego, spodziewającego się naszej osoby pracodawcy oraz znać choćby podstawy języka niemieckiego.