Dlaczego trzeba postawić na solidnych dostawców gazu?

Kwestia dystrybucji gazu jest aktualnie często dyskutowany, głównie ze względu na niestabilną sytuację na Ukrainie. Gaz jest jednym z lepszych źródeł energii, dlatego wiele gospodarstw domowych oraz firm stosuje płynny gaz. Aktualnie na polskim rynku zachodzi proces liberalizacji rynku dystrybucji paliwa gazowego. Powodem tych zmian jest przede wszystkim członkostwo w Unii Europejskiej, jak również konieczność wdrożenia zasad wolnego handlu również w tej dziedzinie gospodarki.

liczniki gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com

Nie da się jednak ukryć, że zmiana zachodzi dosyć w wolnym tempie i nadal największym dostawcą gazu w Polsce jest PGNiG. Należy jednak wiedzieć, że każdy ma prawo do zmiany dystrybutora paliwa gazowego spośród firm aktywnych na rynku.

Faktem jest, że na chwilę obecną ceny dystrybutorów gazu nie różnią się na takim poziomie, aby klienci zmieniali umowy częściej niż przykładowo operatorów sieci komórkowej, jednak lada moment ten stan może ulec zmianie. Wtedy lepiej zrobić odpowiednie rozeznanie.

Zasadniczo częściej z nowego prawa prawnik niemiecki korzystają właściciele firm. Jest tak, gdyż odbiorcy indywidualni unikają zmian. Przeważnie nie chcą też otrzymywać dwóch faktur.Należy mieć świadomość, że jeśli zawrzemy kompleksową umowę na dostawę gazu, wtedy otrzymamy jedną fakturę. W przypadku umowy o samą sprzedaż gazu sytuacja jest nieco inna.

Nie wstydź się – w poszukiwaniu interesującego Cię wpisu kontynuuj klikanie w następne linki. Po pewnym czasie zapewne odnajdziesz coś fajnego.

Wówczas w rozliczeniu dostaniemy osobne faktury, ponieważ dystrybucja jest rozliczania osobno.

Większość z nas stawia na sprawdzonych dostawców gazu (takich jak: a tak zazwyczaj postrzegamy spółkę PGNiG. Należy też dodać, że oferta dla klientów indywidualnych jest mocno ograniczona, stąd też zazwyczaj wybieramy najwygodniejsze rozwiązanie. Poza tym przy niedużym wykorzystaniu gazu, zmiana dostawcy nie daje wielkich oszczędności.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu

Jeśli jednak wybieramy dostawcę do nowo wybudowanego domu, warto przeanalizować wszystkie oferty, zanim zostanie doprowadzone przyłącze gazowe. Zupełnie inaczej wygląda kwestia dostawy w przypadku większych firm, które z reguły zużywają spore ilości gazu. W takim wypadku zmiana dystrybutora może przynieść duże oszczędności, gdyż to właśnie o takiego odbiorcę walczą spółki gazowe.