W jakich kwestiach powinien nam pomóc prawnik w RFN?

Członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej oraz bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami to główne przyczyny dużego zainteresowania Polaków niemieckim rynkiem pracy. Zwiększa się również liczba polskich inwestycji na terenie Niemiec. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi prawników specjalizujących się w prawie pracy. Coraz więcej kancelarii adwokackich specjalizuje się w tym właśnie zakresie. Są to zarówno adwokaci działający na terenie Niemiec jak i kancelarie posiadające siedziby na terenie Polski. Adwokaci udzielają takich usług zarówno na rzecz pracodawców jak również na rzecz pracowników.

obsługa prawna w Niemczech

Niestety jak wykazują europejskie badania,10 – 20 proc. ogólnej liczby niemieckich imigrantów spotykają niepowodzenia na niemieckim rynku pracy. W Niemczech jest bardzo wielu bezdomnych imigrantów bez zatrudnienia. Częstokroć te osoby wpadają w pułapkę uzależnień. Niebezpieczeństwo stanowi ciągle jeszcze panujący w Polsce mit, że w Niemczech czeka na nas idealna, świetnie płatna praca (kancelaria Balduin Pfnuer) co kusi zwłaszcza osoby zamieszkujące polską prowincję, które niewielkie mają perspektywy na znalezienie dobrej pracy w swej ojczyźnie. W dodatku mit ten szerzy się niczym choroba zakaźna! Starczy tylko że ktoś ze wsi nachwali się jak to wspaniale żyje mu się w tym niemieckim „raju”, a już pociąga za sobą pół miejscowości. Niestety, zwłaszcza jeśli ktoś jedzie „w ciemno”, często bywa niemile zaskoczony. Okazuje się bowiem, że o pracę za naszą zachodnią granicą wcale nie tak łatwo.

Nic więc dziwnego że adwokaci (zobacz procedura rejestracji znaku towarowego) w Niemczech mają pełne ręce roboty. Główne zagadnienia jakimi się oni absorbują są: odzyskiwanie zaległych należnych honorariów za wykonaną pracę, ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy, sporządzanie i analiza (zobacz co to jest własność intelektualna) umowy o pracę, również umów dla spółek, doradztwo prawne dla pracodawców, przygotowanie wypowiedzeń, obrona w postępowaniach tyczących się tak zwanej „pracy na czarno”, i wiele, wiele innych. By jednak ustrzec się potrzeby usług adwokata w Niemczech, sugeruję się porządnie do tej ważnej decyzji o wyjeździe przygotować. Najważniejsze nie jechać „w ciemno” lecz do konkretnego, spodziewającego się naszej osoby pracodawcy oraz znać choćby podstawy języka niemieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*