W finansach często jest coś na rzeczy

Jeżeli skorzystamy z możliwości popłyniemy szybkim i wartkim strumieniem zmian, natomiast jak staniemy na minę, czyli dogonią nas niebezpieczeństwa – może się okazać, że srogo będziemy zmuszeni za to zapłacić. Jedną z tego rodzaju niespodziewanych przeszkód w prowadzeniu biznesu jest kwestia odpowiedniego spełnienia kontraktu.

biznes

Autor: The Elite Ayrshire Business Circle
Źródło: http://www.flickr.com
Całe szczęście są mechanizmy, które chronią nas przed niewywiązaniem się z ustalonych zobowiązań. To zabezpieczenie kontraktu – , to w skrócie ujmując, zabezpieczenie finansowych pretensji inwestora, w momencie, jeśli kontrakt jest zrealizowany nie w planowanym czasie. Ma zastosowanie dodatkowo w momencie, kiedy efekty są niezgodne z ustaleniami umowy. Taka gwarancja to idealny sposób na podniesienie wiarygodności wykonawcy, a w konsekwencji oznacza to, że dany partner biznesowy jest odpowiednim partnerem w interesach.

Co więcej, nie tylko wykonawca jest beneficjentem korzyści, gdyż samo istnienie tego typu zabezpieczenia wpływa na lepszy poziom transakcji. W konsekwencji oznacza to, iż do kontraktów przystępuje większa ilość firm. To dwustronna korzyść, dzięki temu dostajemy większy wybór, większa ilość ofert to lepszy prognostyk na sukces aniżeli Stylko pojedyncza, niepewna firma (zobacz weksel).

Można rzec, iż zabezpieczenie kontraktu, jest tak samo ważne, jak wybór konta bankowego. Jeśli spędziliśmy dużo czasu rozważając kwestię: jakie konto firmowe wybrać, tak samo powinniśmy zrobić przy omawianej gwarancji.

biznes

Gwarancją tego typu ubezpieczenia jest weksel własny/weksel in blanco (oraz deklaracje (zobacz czy można wydrukować e-pit) wekslowe). Wystawienie weksla leży w gestii zleceniodawcy. Zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe prosi o dodatkowe gwarancje roszczeń zwrotnych, do których należą: zastaw rejestrowy, hipoteka czy poręczenie od osób fizycznych (lub prawnych).

Jak widać, tego typu forma gwarancji jest wysoce korzystna i sprawdza się także w praktyce. Co innego, jak nie zabezpieczenie w interesach bardziej sprzyja zawieranym transakcjom, zwiększa zaufanie w interesach, stwarza odpowiedni klimat inwestorski? Na pewno warto rozważyć taką formę, jeśli chcemy czuć, że posiadamy kontrolę.