W czym fundusze z Unii Europejskiej pomagają małym przedsiębiorstwom?

Odkąd nasz kraj wszedł do struktur unijnych, byliśmy obserwatorami imponujących zmian, które przebiegają w niemal każdej dziedzinie życia, zaczynając od przemian gospodarczych (rosnące pensje, współpraca z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po zmiany mentalne (większa tolerancja na odmienność). Najczęściej jednak mówi się o przeróżnego typu subwencjach unijnych, które pozwoliły stanąć na nogi wielu przedsiębiorcom.

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć od czasu do czasu słyszy się opinie mówiące o UE w kategoriach negatywnych, nikną one w zalewie pozytywnych opinii, w tym także takich, które są potwierdzone praktyką i zwykle dotyczą realnej pomocy finansowej, uzyskanej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i indywidualnej) na konkretne cele. Doskonałym przykładem mogą być choćby fundusze unijne dla małych firm, które sprawiły, że w naszym kraju nie tylko powstały dziesiątki nowych firm, ale także od różnych kłopotów uwolniły się starsze firmy. Wbrew początkowym uprzedzeniom Polacy dobrze radzą sobie z wykorzystywaniem unijnych pieniędzy, choć nie zawsze dobre recenzje mają urzędnicy, zajmujący się gromadzeniem dofinansowania np. dla miast.klikaj e deklaracje pit 37 online e deklaracje pit 37 online

polskie monety

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w walce o dofinansowanie radzą sobie przedsiębiorstwa, które dostają gotówkę zarówno na poszerzenie dotychczasowej działalności i zastosowanie nowych technologii, jak również zdobywają pomoc np. na leasing. Taki zakres pomocy, kiedy firma (zobacz kapitał obrotowy) może liczyć na sfinansowanie kosztów leasingu maszyn samochodów ciężarówek, cieszy się bardzo dużą popularnością (trzeba wspomnieć, iż firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, gdyż przez czas leasingu płaciły one o wiele mniejszą ratę, niż ktoś, kto nie korzystał z tego typu dopłaty).

Dzięki pomocy Unii wiele polskich przedsiębiorców nawiązało uczciwą rywalizację z europejskimi konkurentami, często wygrywając już nie tylko mniejszymi kosztami przy konkretnych rozwiązaniach, ale również atrakcyjną jakością swojej oferty.

Subwencje z Unii Europejskiej sprawiły, że niejedna krajowa firma bardzo rozszerzyła swoją działalność, mogąc konkurować z zachodnimi liderami w wybranej branży.