Sprężyny – rzeczywiście aż tak ważne?

Sprężyny to kluczowe części. Praktycznie mało z nas zdaje sobie z tego sprawę, jak praktyczne są takie niewielkie elementy. A sprężyny są wszędzie. Zerknij na swój zegarek – jeśli nie posiadasz na ręce urządzenia cyfrowego, raczej na pewno twój egzemplarz jest napędzany przez specjalne sprężyny. A potem przyglądnij się łóżku, na którym zazwyczaj odpoczywasz. Jest wygodne? A to dlatego, że wewnątrz niego są zamontowane malutkie sprężyny.

maszyna

Źródło: sxc.hu

A teraz wyjdź przed drzwi i zerknij na auta. Każdy wóz zawiera zamontowane amortyzatory, które sprawiają, że można bez kłopotu nimi się poruszać.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto byłoby szerzej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj gospodarka odpadami firmy.

Jeśli wóz nie byłby wyposażony w te praktyczne sprężyny, niebawem zepsułby się na dziurawej jezdni. Kiedyś, kiedy głównym medium przewozu były konie, był to olbrzymi problem. Powozy bardzo często się psuły, bo osie kół nie mogły wytrzymać sporych nacisków. Kiedy zaprojektowano pierwsze sprężyny, zaczęto je montować w zaprzęgach, dzięki czemu mogły jeździć po ciężkich nawierzchniach. W następnych latach podobne rozwiązanie dostosowano do rodzących się samochodów. Gdyby nie stabilne sprężyny, do dzisiaj jechalibyśmy jedynie pociągami bądź konno.

fabryka

Źródło: http://www.flickr.com/

Mało kto pamięta, że pierwsze sprzęty, które przypominały dzisiejsze sprężyny, wymyślono już wiele setek lat temu. Pionierskim urządzeniem tego rodzaju był łuk. W zasadzie sprężyny przez wiele tysiącleci znajdowały zastosowanie przede wszystkim w sztuce militarnej. Sprężyny działały w różnorakich maszynach miotających, takie jak trebusze.

Masz szansę, by tutaj przeczytać ciekawy post? Chcesz więcej? Więc kliknij w link (http://www.termas.pl/) i przejdź na inną stronę z podobnymi wpisami.

Dopiero w epoce Odrodzenia zaczęto używać sprężyny w innego rodzaju wynalazkach. W tym czasie zaprojektowano czasomierze na sprężyny oraz zaprojektowano sprężynujące podwozie dla powozów konnych. Sprężyny były używane na masową skalę w okresie rewolucji przemysłowej, kiedy stały się głównymi częściami wielu sprzętów, takich jak silniki parowe albo maszyny tkalnicze. Do teraz sprężyny są spotykane w zasadzie wszędzie – wystarczy jedynie uważnie porozglądać się dookoła, by zauważyć te niewielkie acz silne elementy.