Jak pożyczyć gotówkę w innym miejscu niż bank?

Od najdawniejszych czasów wiadome jest, że pieniądze pełnią w życiu bardzo ważną rolę. Umożliwiają ludziom dostatnie życie, niekoniecznie w luksusach, jednak przy niedoborze środków finansowych może się to w negatywny sposób odbić na poziomie życia. Generalnie więc raczej dostatnie życie bez środków finansowych nie jest możliwe.

scrubble ułożone w słowo money

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak nawet osobom żyjącym w dostatku od czasu do czasu brakuje funduszy na rozmaite potrzeby. Ponadto w życiu człowieka stosunkowo często występują także momenty, w których dodatkowa gotówka jest niezwykle konieczna Nierzadko są to cele związane z przyjemnościami i rozrywką, takie jak na przykład wakacyjne wyjazdy zagraniczne.

Zdarza się jednak również, że gotówka potrzebna jest w przypadku wystąpienia nagłej choroby czy z powodu urazu. Nadprogramową gotówkę można pożyczyć na rozmaite sposoby. Występuje również kilka metod takiej pożyczki poza kredytem zaciąganym w banku.

Pożyczki prywatne

Jednym ze sposobów pożyczania środków znanym już od bardzo dawnych czasów są tak zwane pożyczki prywatne. Jak sama ich nazwa wskazuje, są to pożyczki, które uzyskiwane są bez angażowania instytucji takich jak banki i inne. Jest to zwyczajne przekazanie gotówki od jednej osoby prywatnej do drugiej. Sposób zaciągania tego rodzaju pożyczki zależy od woli obu stron, jak również często od łączących je stosunków.

symbol zatrzymania pieniędzy

Autor: The JH Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, by określić kilka istotnych aspektów >>Sprawdź jak zmienić kredyt (zobacz kredyt hipoteczny warunki) na tańszy<< W pierwszej kolejności należy ustalić kwotę pożyczki. Większa część osób ustala w tym momencie także oprocentowanie pożyczki. Bardzo istotne dla obu stron jest także podanie ostatecznego terminu zwrotu.

Pożyczki pozabankowe

W ostatnim czasie również w Polsce na duża skalę rozwinęły się punkty zwane parabankami. Są to spółki działalnością podobne do zwykłych banków, jednak nie posiadające takich uprawnień i niekontrolowane w tak wysokim stopniu jak typowy bank. Parabanki zwykle trudnią się dawaniem pożyczek, niejednokrotnie jednak na bardzo wysoki procent.

Biorąc pożyczkę w takiej firmie trzeba bardzo skrupulatnie poznać warunki umowy, jaka jest zawierana. W innym przypadku można bowiem zawrzeć bardzo niekorzystną umowę, która wiąże się ze sporym ryzykiem.