Site Loader
ul. Gospodarcza, 37-700 Przemyśl
Ekologia od jakiegoś czasu jest jednym z najważniejszych sfer naszego życia społecznego. W TV, rozgłośniach radiowych i prasie dużą część czasu zajmują programy o takiej tematyce w bardzo rozlicznych odsłonach. Panie z ekranu podpowiadają nam, jak ekologicznie pucować cztery kąty. Nawet telefony komórkowe niektórych producentów zachwalane są jako ekologiczne, albowiem do wyprodukowania ich spożytkowane były materiały do których produkcji były wykorzystane odpady. W marketach kupujący naciskają na sprzedawców, ażeby pakowali produkty w bio-degradowane opakowania.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną dbałość można zauważyć jeśli chodzi o gospodarzenie odpadami w miejskimi. Od zawsze frapowałem się, co robi się z odpadami które wrzucam do eleganckiego kosza na śmieci. Oczywiście następuje utylizacja odpadów. Nadzwyczaj interesującym jest, jak przebiega ów proces w dobie ekologii. Otóż nie jest to wcale taka prosta rzecz. Najpierw do zakładu utylizacji odpadów przyjeżdża samochód ciężarowy z odpadami, potem zostaje on zważony i ładunek jest przesyłany do samoczynnej sortowni, w której za pomocą systemu bębnów i sit odpady zostają wstępnie rozdzielone podług wielkości.

Odpady o charakterze biologicznym skierowywane są prosto do kompostowni, gdzie poddawane one są intensywnemu procesowi dotlenienia oraz fermentacji, zmieniane są w biologiczny nawóz, po czym wyprzedawane. Pozostałe odpady (wywzó gruzu – oxus.pl) są transportowane do dalszego samoczynnego procesu sortowania, w wyniku którego zabiera się od odpadów butelki plastykowe i automatycznie porządkuje wedle kolorów. Na następnym etapie utylizacja odpadów przedstawia się tak, iż z masy która pozostała na taśmie oddzielane jest szkło a także wszelkiego rodzaju ostre fragmenty a także metal, papier itp. odpady (szczegółowe informacje), także metale kolorowe. Następnie Pozostałą część odpadów prasuje się w bele z pomocą specjalnej prasy (wszystko co musisz wiedzieć na temat recyklingu odpadów).

Na terenie takich nowoczesnych zakładów bardzo często znajdują się stare wysypiska śmieci, które teraz mają „drugie życie”. Wprzódy w odpowiedni sposób zabezpieczane, gazy gnilne prowadzone przewodami wykorzystywane są w celach grzewczych. Tego rodzaju układ utylizacji odpadów spełnia rygorystyczne standardy ekologiczne. W powyższym materiale został omówiony jeden z najnowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. W Polsce przybywa ich z każdym rokiem.

Post Author: admin