Powered by Drupal, an open source content management system

Sprężyny - gdzie się ich używa?

Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są wszędzie? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, by wskazać”wyliczyć choćby parę przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz bardzo ważna.
Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
A sofa? To pewne, że, większość z nas pamięta stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Skrzypiące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła naprzód od tamtego okresu znacznie i dzisiejsze sofy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie grozi nam, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A zdarzały się i takie przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można odszukać w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy na podwozie, albo pod maskę bez kłopotu, gołym okiem zauważymy co najmniej kilka sprężyn.

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się co najmniej cztery typy sprężyn. Są sprężyny naciskowe - czyli takie które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy też sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, należy rozciągnąć a one będą dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy także sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba każdy z nas ma w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą musimy nałożyć pokrywkę i zabezpieczamy właśnie opisaną sprężyną.

Chociażby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna także może być wspaniałą zabawką. Chyba w każdym kiosku można znaleźć bardzo długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - można kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko dusza zapragnie.

Sprężyny można znaleźć wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko wokół. Żabki na karniszu, otwieracz do słoików albo materac w sypialni to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.


Źródło : Sprężyny Vanel